szkolka szachowa

Szkółka szachowa dla dzieci i młodzieży, turnieje szachowe, spotkania w poniedziałki w godz. 18:00 - 21:00.
Prowadzi Władysław Kaska posiadający uprawnienia Instruktora Szachowego I kategorii oraz Sędziego Szachowego Polskiego Związku Szachowego, Prezes Klubu Szachowego „Modus” i Kapitan zespołu wybrany przez zawodników. Przygodę z szachami rozpoczął w 1973 roku na Osiedlu Bródno. Dwa razy wraz z drużyną szachową Modus Warszawa wygrał rozgrywki Otwartej Ligi Mazowieckiej /również I miejsce indywidualnie w 2012 roku/, jeden raz razem z drużyną wygrał Ligę Warszawską. Cztery razy był mistrzem szachowym o Puchar Banku Pekao S.A.

Odpłatność miesięczna
25,00 zł dla dzieci członków SM „Bródno”
30,00 zł dla pozostałych osób.

Z szachami od dziecka

Moja przygoda z szachami rozpoczęła się w 1971 r. Przeprowadziłem się wtedy na Bródno i niedaleko mnie założono klub szachowy. To była przysłowiowa iskra. Od tego czasu zostałem rasowym szachistą. Przez wiele lat prowadzę sekcję szachową dla młodzieży i dorosłych w klubie „Junona”. Przewinęło się przez nią paru późniejszych młodzieżowych mistrzów Warszawy, a nawet i Polski. Sam sporo grałem w krajowych i zagranicznych turniejach. Mogę się pochwalić udziałem w grze symultanicznej z ówczesnym Mistrzem Świata Garrim Kasparowem, w którym uzyskałem jako jeden z nielicznych uczestników remis.   Jestem społecznie Prezesem i jednocześnie kierownikiem Klubu Szachowego Modus Warszawa. Jako delegat klubu mogę wybierać najwyższe władze szachowe w Mazowieckim i Polskim Związku Szachowym. Jestem zarejestrowany w Polskim Związku Szachowym, ponieważ posiadam Centralną Kategorię szachową, co pozwala mi brać udział w imprezach krajowych jak i zagranicznych.   Pracując od lat w Departamencie Informatyki w Banku Pekao SA doprowadziłem jako jej kapitan do 3 krotnego zdobycia drużynowego Szachowego Mistrzostwa Banków pod patronatem Związku Banków Polskich.

W 2015 roku w VI Turnieju Szachowym o mistrzostwo Banku Pekao SA, zorganizowanym w Nałęczowie, wygrałem ogólną punktację zawodów Grand Prix, składającą się z 6 Turniejów Mistrzowskich, zdobywając 3 razy pierwsze miejsce i 3 razy drugie.

Kilka lat temu będąc na wczasach w Ploskach koło Białegostoku spotkałem kilkunastoletniego chłopca wraz z rodzicami.   Chłopiec ten chciał koniecznie zagrać w szachy. Ucząc młodzież zgodziłem się z nim chętnie zagrać licząc, że ukierunkuję Jego pasję do tej królewskiej gry.   Jakie było moje zdziwienie, gdy dwa razy przegrałem i raz ledwo wygrałem. Tym małym chłopcem okazał się Bartłomiej Macieja ówczesny już Mistrz szachowy, a zeszłoroczny /2015/ Mistrz Europy i tegoroczny /2016/ Mistrz Polski. Jego tata jest natomiast Prezesem Polonii Warszawa najlepszego obecnie klubu szachowego w Polsce.

Zachęcam bardzo młodych ludzi, aby uczyli się gry w szachy – bo to rozwija myślenie analityczne i pomaga w nauce przedmiotów ścisłych.